Niezwykła woda
Bogactwo pod ziemią
Uniejowska woda geotermalna jest jednym z najcenniejszych skarbów natury ukrytych 2 km pod ziemią. To lokalne bogactwo, dzięki któremu miasteczko przeżywa swój ponowny rozkwit.
Uniejowski gorący skarb ma temperaturę około 68oC i mineralizację 8 g/l. Jest to woda mineralna, średnio zmineralizowana, słonawa, o właściwościach leczniczych potwierdzonych badaniami naukowymi. Pod względem składu chemicznego jest to woda chlorkowo-sodowa z zawartością składników mineralnych, takich jak: wapń, magnez, wodorowęglany, związki siarki, żelazo, brom, jod, potas, fluor i kwas metakrzemowy. Z uwagi na słony smak wody jest ona określana potocznie solanką.
Uniejowska woda geotermalna to dobrodziejstwo dla ciała (profilaktyka i wspomaganie leczenia chorób) i energia witalna dla ducha (relaks, odprężenie, redukcja stresu). Popularny w dzisiejszych czasach łaciński skrót SPA – sanus per aquam (zdrowy poprzez wodę) doskonale oddaje działanie wody geotermalnej i charakter uzdrowiska termalnego Uniejów.
Woda życia
Woda jest źródłem życia,
a Uniejów sprawia,
że w sferze ciała i ducha
– wszystko się odnawia.
(Witold Smętkiewicz)
Geotermalna woda zdrowia i urody doda!
Walory termiczne i chemiczne wody pozwalają na zastosowanie jej w profilaktyce zdrowotnej i leczeniu schorzeń układów: ruchu, mięśniowego, oddechowego, krążenia, nerwowego, pokarmowego, chorób skóry. Woda stosowana jest również do celów rehabilitacyjnych po urazach i zabiegach ortopedycznych oraz w rehabilitacji po chorobach neurologicznych, np. udarach mózgu czy chorobie Parkinsona. Wodę tę można wykorzystywać do kąpieli, inhalacji i kuracji pitnych. Nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Woda działa odprężająco i relaksująco. Kąpiele powodują zmniejszenie napięcia mięśni i odczuwania bólu, przyśpieszenie gojenia się ran, wygładzenie i nawilżenie skóry, redukcję zmarszczek i cellulitu oraz sprawiają, że jesteśmy wypoczęci i czujemy się jak nowo narodzeni. Najlepsze efekty przynosi przebywanie w wodzie połączone z aktywnością ruchową (aqua aerobik).
Kuracje pitne z zastosowaniem uniejowskiej wody geotermalnej pobudzają czynność wydzielniczą żołądka i trzustki, co stymuluje przemianę materii, dzięki czemu pomagają w leczeniu otyłości, zaburzeń metabolizmu i nieżytów żołądka.
Inhalacje działają przeciwzapalnie i oczyszczająco na dolny i górny układ oddechowy.
Zabiegi balneoterapeutyczne i kąpiele rekreacyjne dobroczynnie oddziałują na nasz organizm dzięki bogatemu składowi chemicznemu tej wody. Kwas metakrzemowy poprawia uwodnienie, elastyczność i jędrność skóry, a także powoduje jej delikatne brązowienie i spowalnia procesy starzenia. Radon dodaje sił witalnych, związki fluoru poprawiają higienę jamy ustnej, związki jodu uzupełniają jego niedobory w organizmie, a związki miedzi i żelaza wzmacniają odporność.
Wrota czasu
Tu się przeszłość z przyszłością
w teraźniejszość splata…
Przybywa zdrowia, urody,
ubywają lata.
(Witold Smętkiewicz)
Balneoterapia – leczenie wodą
Wszystkich dobrodziejstw uniejowskiej wody geotermalnej można doświadczyć, korzystając z zabiegów balneoterapeutycznych, inaczej wodoleczniczych. Należą do nich m.in.: kąpiele z hydromasażem, kąpiele kończyn górnych i dolnych, masaż podwodny, aerozoloterapia (inhalacje), krenoterapia (kuracje pitne).
Lecznicze działanie wody polega na oddziaływaniu na ciało człowieka składników mineralnych, temperatury i ciśnienia wody. Zabiegi o charakterze leczniczym muszą być przepisane przez lekarza w formie recepty na określony cykl i rodzaj zabiegów oraz wykonywane zgodnie z zaleceniami medycznymi. Z kąpieli rekreacyjnych w kompleksie termalno-basenowym „Termy Uniejów” lub w łaźniach kasztelańskich w Kasztelu Rycerskim można korzystać do woli bez konsultacji ze specjalistą.
W odróżnieniu od określenia balneologia, oznaczającego dział nauk medycznych zajmujący się wpływem wody na organizm człowieka, balneoterapia dotyczy praktycznego wykorzystania wody w konkretnych formach profilaktyki i leczenia. Nie należy więc mylić tych pojęć, używając nieprawidłowo zabiegi balneologiczne czy balneologia w odniesieniu do działań leczniczych.
Gdzie udać się na zabiegi, a gdzie na termalną rekreację?
W Uniejowie na zabiegi balneoterapeutyczne można udać się do Uzdrowiska Uniejów Park – prywatnego zakładu, przyrodoleczniczego prowadzonego przez Instytut Zdrowia Człowieka, oraz do „Geotermii Uniejów”. W „Geotermii Uniejów” w ofercie gabinetu są perełkowe kąpiele oraz inhalacje na bazie wody geotermalnej, a także zabieg oczyszczania organizmu z toksyn body detox. Uzdrowisko Uniejów Park oferuje liczne zabiegi hydroterapii z wykorzystaniem uniejowskiej wody geotermalnej, a także możliwość odprężenia w termalnym jacuzzi i saunach.
Wypoczynku w uniejowskiej wodzie geotermalnej można natomiast zażyć w basenach solankowych w kompleksie termalno-basenowym „Termy Uniejów”, w Kasztelu Rycerskim (łaźnie kasztelańskie – kąpiel w baliach solankowych w wodzie geotermalnej, opcjonalnie z dodatkiem płatków róż, piwa lub czekolady) oraz w basenach prywatnych, czterogwiazdkowych hoteli: Medical SPA „Lawendowe Termy” i Hotel „Uniejów” eco Active & Spa.
Kąpiele termalne w Uniejowie
Cóż basen, jak to basen
niejeden powie,
a tu jest coś znacznie więcej …
Tu chodzi o zdrowie.
(Witold Smętkiewicz)