Eko Uniejów

Termy Uniejów

Wykorzystanie wody geotermalnej do celów rekreacyjnych i turystycznych możliwe jest dzięki działaniom gminnej spółki PGK „Termy Uniejów” Sp. z o. o. W okresie od 2008 do 2013 r. diametralnie odmieniło się oblicze Uniejowa. Powstało kilka inwestycji pod wspólną nazwą „Termy Uniejów – Regionalny Markowy Produkt Turystyki Uzdrowiskowej”.

W większości zostały one sfinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, a także funduszy krajowych i własnych. Spółka „Termy Uniejów” jest ważnym pracodawcą w gminie, zatrudniającym ponad 300 osób, przeważnie mieszkańców gminy. Wszystkie obiekty zarządzane przez „Termy Uniejów” są przyjazne środowisku, ponieważ korzystają z ogrzewania geotermalnego. Atrakcje turystyczne „Term Uniejów” tworzą spójną całość, łącząc walory geotermalne, przyrodnicze, rekreacyjne, z bogatą historią miasta i urozmaiconą ofertą kulturalno-sportową.

Marcin Pamfil – prezes „Term Uniejów” Sp. z o.o.

Marcin_PamfilL

Aby skorzystać z uniejowskiej wody termalnej, polecam rekreację w nieckach solankowych z hydromasażami w kompleksie termalno-basenowym „Termy Uniejów”. Efekty zdrowotne będą zauważalne, jeśli będziemy korzystać z kąpieli co najmniej 2 razy w tygodniu. W „Termach Uniejów” posiadamy też strefę wellness & spa z kilkoma saunami – suchymi i parowymi, aromatycznymi, kabinę śnieżną, lodowaty basen, gabinet masażu, słoneczną łąkę, solarium. Oprócz tego są jeszcze liczne atrakcje wodne, m.in. dysze masujące, hydromasaże, jacuzzi, rwąca rzeka, atrakcje wodne dla dzieci oraz basen pływacki.

Atrakcje historyczne i termalne czekają na gości w Kasztelu Rycerskim „Na Gorących Źródłach”, gdzie można skorzystać z kąpieli solankowych w dębowych baliach z dodatkiem płatków róż, piwa czy czekolady.

Wyróżnikiem Uniejowa jest zdrowe, czyste powietrze, ponieważ wszystkie obiekty „Term Uniejów” nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery. Całości dopełniają walory przyrodnicze Uniejowa – możliwość spędzenia czasu w bliskości z naturą. Wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu zapraszam do parku zamkowego, w którym można uprawiać aktywną rekreację.

Obiekty „Term Uniejów” to także historia na wyciągnięcie ręki, podana w bardzo urozmaiconej formie. Można tu obcować ze sztuką, uprawiać aktywnie sport i relaksować się.

W wiejskim klimacie

Zagroda Młynarska to kompleks muzealno-rekreacyjno-noclegowy pokazujący przeszłość polskiej wsi. Większość budynków została przeniesiona z okolicznych miejscowości z woj. łódzkiego i uratowana przed zniszczeniem. Odzyskały tu drugie życie i zyskały nowe funkcje. W karczmie można popróbować smaków z dawnych lat: kwasu chlebowego, czerniny, podpłomyków, gęsiny i innych, tradycyjnych dań. To tu można być świadkiem wypieku żytniego chleba na zakwasie, który można zajadać z domowym smalcem i przegryzać termalnym ogórkiem kiszonym.

 

IMG_6352

Aby w pełni doświadczyć wiejskiego klimatu Zagrody Młynarskiej, turyści mogą wyruszyć w podróż na koniu lub bryczką i poobserwować z bliska sielską nadwarciańską przyrodę. Organizowane w Zagrodzie warsztaty tematyczne, tj. Abecadło o chlebie”, „Tajemniczy świat wiatraków” oraz „Każde miejsce opowiada swoją historię – rzecz o dziedzictwie wiejskim”, współgrają z walorami edukacyjnymi obiektu. Nietuzinkowa jest także możliwość przenocowania w drewnianym młynie zbożowym.

 

Zagroda Młynarska została wyróżniona w I edycji konkursu  zorganizowanego przez Polską Organizację Turystyczną „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” w kategorii Oferta wypoczynkowa.

Obejrzyj film  i przeczytaj tekst, który powstał w ramach konkursu Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”. Materiał przygotowali blogerzy- Anita i Paweł.

 

 

 

W Zagrodzie można przenieść się do dawnej, polskiej wsi: upiec podpłomyki, skosztować pysznych, ekologicznych potraw kuchni staropolskiej, pojeździć konno lub bryczką, przenocować w wiatraku bądź drewnianym dworku, wziąć udział w warsztatach i szkoleniach w stodole, zwiedzić „od kuchni” wiatrak mielący zboże.

 

 

Zagroda_młynarska

 

Kasztel Rycerski organizuje biesiady staropolskie, interaktywne lekcje historii, naukę strzelania z łuku. Daje możliwość poznania średniowiecznych narzędzi tortur i zaprasza na kąpiele solankowe w łaźniach kasztelańskich.

Historię wieków średnich można zgłębić, odwiedzając Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich i zwiedzając ekspozycję z przedmiotami życia codziennego z czasów średniowiecznych, czy też wchodząc na basztę zamkową i podziwiając panoramę okolicy. Zamek oferuje pobyt w apartamentach utrzymanych w historycznym stylu, zaprasza do restauracji.

Zamek_1

Dom Pracy Twórczej powstał w pobliżu zamku. Można tu obejrzeć wystawy fotografii, grafiki i obrazów studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Budynek stał się również centrum konferencji, spotkań i sympozjów.

Dom Pracy Tworczej

Amatorzy uprawiania sportów mogą korzystać z profesjonalnego kompleksu boisk piłkarskich przez cały rok.

Boiska_2