Eko Uniejów

Aktywnie i zdrowo

 

Uniejów jest położony w dolinie Warty, objętej Nadwarciańskim Obszarem Chronionego Krajobrazu i częściowo pokrywającym się z nim Obszarem Natura 2000 Dolina Środkowej Warty. Jest to zatem teren bardzo cenny przyrodniczo, gdzie znajdują się chronione zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, użytki ekologiczne czy pomniki przyrody.

W mieście i gminie Uniejów uprawiana jest turystyka miejsko-kulturowa, rekreacyjna, aktywno-sportowa, uzdrowiskowa, wiejska, biznesowa, pielgrzymkowa. Turystów do odwiedzania miasta zachęca zróżnicowana i dobrze rozwinięta baza noclegowa (liczne kwatery prywatne, pensjonaty i hotele) oraz gastronomiczna (kawiarnie, pizzerie, restauracje).

Uprawianiu turystyki aktywnej sprzyja piękna okolica, nieskażona przyroda i dobra infrastruktura. Żeby zachęcić turystów do podziwiania tutejszych lasów, łąk, zbiorników i oczek wodnych, rozlewisk oraz torfowisk, wytyczono specjalne trasy turystyczne.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą spędzić czas na szlaku wodnym, rowerowym, konnym oraz pieszym, spacerując po wyznaczonych ścieżkach edukacyjnych. Przez gminę Uniejów przebiegają szlaki rowerowe, pieszo-rowerowe i wodny.

 

Zakochaj się w sportach wodnych

Spływy kajakowe są wspaniałą formą aktywnego wypoczynku, niecodzienną przygodą, gwarantują dobrą zabawę oraz ciekawie spędzony wolny czas z rodziną. Podczas spływu rzeką Wartą odkryjesz malownicze krajobrazy, przeżyjesz wyprawę w zaczarowany świat natury.

Szlaki wodne:

  • zbiornik Jeziorsko − Uniejów (19 km)
  • Uniejów − Koło (35 km)
  • Uniejów − Koło − Poznań (220 km)

Koszt wypożyczenia kajaka 2-osobowego z wyposażeniem oraz przewozem osób na miejsce spływu wynosi 80 zł (1 dzień) na dłuższym odcinku oraz 70 zł (1 dzień) na krótszym. Istnieje możliwość wypożyczenia kajaków na dłuższy okres po wcześniejszej rezerwacji.

Kajakarze na Warcie

 

Ekologicznie rowerem

Wybierając rower jako swój środek transportu, decydujesz się jednocześnie na pewien styl życia, ekologiczny i zdrowy. Udowadniasz, że sprawy środowiska nie są ci obojętne. Rower jest środkiem transportu, który nie wydziela spalin. Nie stoisz w korkach i nie wdychasz miejskich zanieczyszczeń. Podczas jazdy rowerem możesz podziwiać piękne okolice Uniejowa i odkrywać wcześniej nieznane miejsca. W każdym z tych miejsc możesz się na chwilę zatrzymać i zrelaksować. W czasie jazdy na rowerze organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Poprawiają samopoczucie i zwiększają zadowolenie. Wybierz się na jeden ze szlaków rowerowych w Uniejowie. Bądź zdrowy i szczęśliwy.

Park_rowery

Szlaki rowerowe:

  • „Nadwarciański Szlak Rowerowy”: Łęg Babiński − Spycimierz − Zieleń − Uniejów − Łęg Kościelny − Radyczyny Kolonia (24,3 km)
  • „Gorących Źródeł”: Gąsiory − Wielenin − Wielenin Kol. − Orzeszków Kol. − Uniejów − Wola Przedmiejska − Zbysław (14 km)
  • „Po Ziemi Uniejowskiej”: Uniejów − Ostrowsko − Kuczki − Góry − Wilamów − Czepów − Rożniatów − Wielenin – Czekaj − Uniejów (26,3 km)

Szlak pieszo-rowerowy:

  • „Św. Faustyny Kowalskiej”: Uniejów, plac Kolegiacki − Czekaj − Brzeziny − Wielenin − Kozanki Wielkie (10,7 km)

 

Czas na czterech kopytach

Daj się porwać przestrzeni oraz znakomitym warunkom dla jazdy konnej, jakie oferuje Uniejów. Miasto leży na trasie łódzkiego szlaku konnego im. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. To najdłuższy w Europie i najlepiej oznakowany szlak konny. Na terenie gminy odbywają się spotkania hodowców koni. Uczestników imprez kulturalnych porywają pokazy z udziałem konnych rycerzy. Na miłośników konnych rajdów czekają miejsca noclegowe wraz z infrastrukturą przygotowaną dla zwierząt (Kasztel Rycerski). Na terenie Zagrody Młynarskiej do użytku miłośników koni została oddana stajnia, w której przygotowano boksy dla zwierząt. W kompleksie można również skorzystać z obsługi masztalerskiej. Turystyka konna w gminie Uniejów nieustannie się rozwija, a turyści korzystający z licznych atrakcji w miasteczku mogą również skusić się na przejażdżkę zaprzęgami konnymi po zabytkowym parku.

Park_Konie

 

Kijki w modzie

W Uniejowie i okolicy można też z powodzeniem uprawiać nordic walking. Nie bez powodu nordic walking został wymyślony jako uzupełnienie treningu dla biegaczy narciarskich. Wprowadzając szybkie tempo, rotację barków oraz miękką pracę nóg, możemy energicznie przemierzać szlaki w Uniejowie i przy okazji spalać zbędne kalorie. Korzyści z uprawiania tej dyscypliny sportu jest wiele: regularne marsze z rodziną czy przyjaciółmi odciągają nas od telewizorów, zmieniamy styl życia z siedzącego na aktywny, przebywanie na łonie przyrody pomaga się wyciszyć i nabrać dystansu do rzeczywistości.