Eko Uniejów

Ścieżka edukacyjna w parku zamkowym

Dzięki nowym tablicom edukacyjnym, mieszkańcy gminy Uniejów i turyści licznie odwiedzający uzdrowisko mają doskonałą okazję, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co wyróżnia Uniejów i dlaczego nasza gmina jest wyjątkowa.

Pierwsza z tablic stanęła nieopodal wejścia do kompleksu termalno-basenowego „Termy Uniejów”. Przedstawia ona różne działania w zakresie edukacji ekologicznej podjęte ostatnio przez Gminę Uniejów w ramach projektu pt. „Uzdrowiska przyjazne przyrodzie” realizowanego w ramach nagrody zdobytej w 2016 r. w pierwszej edycji konkursu Eko Hestia SPA organizowanego przez ERGO Hestia S.A. i Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. Pierwszy przystanek przede wszystkim zaprasza do dalszego spaceru po uniejowskim parku zamkowym. Wzdłuż alei, na długości około 200 metrów znajduje się 7 tablic poświęconym takim tematom:

  • Geotermalne bogactwo
  • Dodamy Ci zdrowia i urody
  • Historia i współczesność
  • Przyroda gminy Uniejów
  • Wodne bogactwo
  • Gościnny Uniejów
  • Sztuka ulotna

Treści przedstawione na tablicach podane są w sposób interesujący, barwny, atrakcyjny i… interaktywny. Teksty przystępne dla każdego czytelnika zobrazowane są profesjonalnymi zdjęciami. Dla ułatwienia orientacji na terenie gminy i miasta na dwóch tablicach zamieszczono mapę gminy Uniejów i plan miasta z zaznaczonymi atrakcjami w trzech kategoriach: turystyczne, geotermalne i przyrodnicze.

Na planszach umieszczono QR kody, które każdy posiadacz urządzeń mobilnych (np. smartfony, tablety) może zeskanować za pomocą specjalnej aplikacji i… zdobyć jeszcze większą dawkę wiedzy i informacji o gminie Uniejów. Uzyskuje się wtedy dostęp do licznych stron internetowych związanych m.in. z uzdrowiskiem Uniejów, atrakcjami turystycznymi, bazą noclegową i gastronomiczną, tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu, filmów promocyjnych gminy, animacji wyjaśniającej wydobywanie i wykorzystanie wody geotermalnej w Uniejowie, a także do aplikacji mobilnej „Uniejów Turystyczny”.

Drewniana obudowa tablic w kolorze brązowym harmonijnie wkomponowana jest w naturalną scenerię parku. Ścieżka jest dostępna dla każdego, również dla osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózku inwalidzkim ze względu na parametry i wielkość tablic.

Zapraszamy na edukacyjny spacer po parku zamkowym!

Więcej informacji