Eko Uniejów

Czyste powietrze w cenie

Czyste powietrze w to obok wody geotermalnej i nieskażonej przyrody jest największym naturalnym skarbem Uniejowa.

Ten ogromny atut nie jest jeszcze do końca doceniany przez mieszkańców. A niesłusznie, gdyż wiele innych polskich miast w tym uzdrowisk o takim powietrzu może tylko pomarzyć.

Pod koniec 2016 r. media obiegły informacje ukazujące fatalny stan powietrza w dużej części polskich miast. Ich źródłem jest najnowszy raport  Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przedstawiający wyniki pomiarów jakości powietrza z ponad 3 tys. miast w 103 krajach. Dane są bardzo pesymistyczne. Aż w 80%  miast na świecie powietrze przekracza dopuszczalne normy! Zanieczyszczenie mierzone ilością pyłów zawieszonych zwiększyło się w ciągu pięciu ostatnich lat o 8%. W krajach ubogich i średnio zamożnych powietrze w 98% miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców przekracza normy. W krajach zamożniejszych sytuacja jest nieco lepsza, choć i tak nie spełnia norm w 56%. miast tej wielkości. Najgorzej jest na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce i Indiach.

W Europie niechlubnymi rekordzistami są zaś miasta polskie. W pierwszej dziesiątce znajduje się aż siedem polskich miast, w pierwszej pięćdziesiątce jest ich aż 33.  Na czele najbardziej zanieczyszczonych miast jest Żywiec gdzie stężenie pyłów o średnicy 2,5 mikrometra (PM2,5) przekracza 40 mikrogramów na m³, czyli jest ponad czterokrotnie wyższe od zalecanej przez WHO średniorocznej normy 10 µg/m³). W pierwszej dziesiątce jest jeszcze Pszczyna Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Jedenaste miejsce na liście zajmuje Kraków.

Więcej informacji

 

 

Photo by Insengardt | Title: „The two chimneys” | License: CC-BY-ND 2.0